Jak zateplit a získat dotaci
Pokud uvažujete o zateplení svého rodinného nebo bytového domu, jistě jste již narazili na informace o možnosti čerpání dotace z programu Nová zelená úsporám, který je nejdéle fungujícím dotačním titulem v České republice. Díky tomu se přizpůsobuje potřebám žadatelů a průběžně zjednodušuje některé pravidla pro čerpání podpory. Zároveň však stále platí, že při přípravě a realizaci projektu je nezbytné splnění podmínek programu věnovat pozornost.
Více se dozvíte v článku níže.
30. 9. 2024
Nejjednodušší cestou půjdete, pokud se rozhodnete pro podání žádosti o dotaci již při plánování rekonstrukce Vašeho domu. Díky tomu můžete ve spolupráci s energetickým specialistou navrhnout opatření, která budou vyhovovat Vašim požadavkům a zároveň podmínkám pro čerpání dotace.
Ani v případě, že jste realizaci projektu již ukončili, nebo stavební práce právě provádíte není nic ztraceno. Stále existuje možnost, že projekt splní podmínky programu a dotaci získáte. Vše závisí na rozsahu prováděných úprav a tepelně izolačních vlastnostech použitých materiálů. I v této situaci je potřeba kontaktovat energetického specialistu a domluvit na posouzení výsledného stavu objektu. Energetik může v případě potřeby doporučit provedení dodatečných opatření.
Abyste si udělali představu o celkových nákladech plánované rekonstrukce, můžete oslovit stavební firmy a požádat je o zpracování nezávazné cenové nabídky.
Pro splnění podmínek NZÚ lze obecně doporučit provést zateplení vnějších obvodových stěn některým z níže uvedených materiálů:
- Polystyren EPS grey (lambda 0,031) tloušťka 140 mm
- Polystyren EPS (lambda 0,039) tloušťka 180 mm
- Minerální vata (lambda 0,038) tloušťka 180 mm
Zateplení stropu suterénu zpravidla splníte použitím minerální vaty o tloušťce 80 - 100 mm (lambda 0,037).
Instalovaná okna musí být trojskla s maximální hodnotou prostupu tepla celým oknem Uw maximálně 0,9W/m2K a v případě dveří Ud maximálně 0,9W/m2K. Instalace musí být provedena v souladu s ČSN 74 6077 Okna a vnější dveře – Požadavky na zabudování. Tento požadavek uveďte již v rámci své poptávky, abyste se vyhnuli dodatečným nákladům při realizaci.
Zateplení střechy musí být posouzeno individuálně, a závisí na tom zda je již střešní plášť ve stávajícím stavu zateplen, jaká tloušťka izolace může být instalována s ohledem na technické možnosti konstrukce. Pokud se jedná o zateplení podlahy půdy je možné provést volně loženou minerální vatou o tloušťce minimálně 320 mm.
Pro podání žádosti o dotaci je nezbytné zpracovat tzv. Odborný posudek, který se skládá z:
- Energetického hodnocení
- Projektové dokumentace
Pro zpracování Energetického hodnocení je nezbytné mít projektovou dokumentaci stávajícího stavu objektu, která bude obsahovat půdorysy jednotlivých podlaží a řez. Nemáte-li ji k dispozici, můžete o její vyhledání požádat místně příslušný stavební úřad a pokud ani tam neuspějete je nutné, dům zaměřit a projektovou dokumentaci stávajícího stavu zpracovat.
Energetické hodnocení posoudí stávající konstrukce, navrhne opatření ke snížení energetické náročnosti domu a zároveň zařadí projekt do jedné z níže uvedené hladiny podpory. Stanovení hladiny podpory vychází z energetické náročnosti objektu po provedení navržených opatření a z vypočtené úspory energie. V rámci energetického hodnocení jsou také vypočteny přesné plochy konstrukcí, na které bude dotace poskytnuta, budete tedy znát přesnou výši dotace, kterou na realizaci projektu můžete získat.
Na provádění stavebních prací musí vždy dohlížet Odborný technický dozor, nezávislý na zhotoviteli, který zpracuje Závěrečnou zprávu odborného technického dozoru, ve které potvrdí, že byla provedena veškerá opatření navržená v projektové dokumentaci. Tato zpráva je povinnou přílohou předkládanou k doložení realizace.